Actions

KAmduino UNO (PL)

Opis

KAmduino UNO to płytka rozwojowa o funkcjonalności i wymiarach typowych dla Arduino UNO. Dzięki wbudowanemu mikrokontrolerowi ATmega328P i układowi FT231X, płytkę można programować przez złącze USB, z wykorzystaniem środowiska Arduino.

Kamduino uno modul.png
Podstawowe cechy i parametry
 • Mikrokontroler ATmega328P firmy ATMEL
 • Wyprowadzone 20 linii wejścia/wyjścia (w tym 6 linii mogących pracować w trybie PWM)
 • Wgrany bootloader Arduino
 • Ma złącze microUSB-B do programowania oraz wymiany danych
 • Możliwość zasilenia poprzez gniazdo DC-JACK (5,5x2,5) napięciem z przedziału 7...15 V
 • Ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją na wtyku DC
 • Możliwość zasilenia z portu USB
 • Rozstaw wyprowadzeń kompatybilny z Arduino UNO
 • Ma diodę użytkownika oraz diody sygnalizujące transmisję z / do komputera
 • Wbudowany przycisk zerowania mikrokontrolera
 • Port USB zabezpieczony przed wyładowaniami elektrostatycznymi
 • Możliwość znacznego poszerzenia funkcjonalności poprzez nakładane moduły (shieldy)
 • Otwory montażowe o średnicy 3 mm
 • Wymiary modułu: 69 mm x 55 mm x 14 mm
Wyposażenie standardowe
Kod Opis
KAmduino UNO
 • Zmontowany i uruchomiony moduł
Schemat elektryczny
KAmduino schemat.png
Mikrokontroler AVR ATmega328P

Wbudowany mikrokontroler AVR ATmega328P firmy ATMEL pozwala na wykorzystanie płytki w rozwojowych aplikacjach, w których wymagana jest duża pojemność pamięci Flash (32 kB), RAM (2 kB) czy też spora liczba wyprowadzeń sygnałów PWM (6 kanałów). Mikrokontroler taktowany jest sygnałem zegarowym o częstotliwości 16 MHz, zaś dzięki wgranemu bootloaderowi, możliwe jest programowanie płyty poprzez złącze USB przy użyciu środowiska Arduino.

KAmduino UNO schemat mikrokontroler.png
Zasilanie

Płytkę KAmduino UNO można zasilić zarówno z portu USB, jak i przy użyciu zewnętrznego źródła napięcia (z wtykiem 5,5 x 2,5). Płyta ma zabezpieczenie przed podaniem odwrotnej polaryzacji zasilania, jak i również nadprądowe zabezpieczenie portu USB (bezpiecznik polimerowy). Zasilanie płytki sygnalizowane jest świeceniem zielonej diody PWR.

KAmduino UNO obrys PCB PWR.pngKAmduino UNO schemat PWR.png
Komunikacja USB

Płytka KAmduino UNO ma wbudowane złącze USB, wykorzystywane do komunikacji z komputerem oraz programowania płytki. Złącze USB zabezpieczone jest przed wyładowaniami elektrostatycznymi, dzięki czemu płytka jest odporna na pojawienie się przypadkowych ładunków elektrostatycznych i ich następstw. Transmisja zarówno z komputera, jak i do niego sygnalizowana jest przez żółte diody RX oraz TX. Płyta instaluje się w komputerze jako wirtualny port szeregowy (COM), dzięki czemu współpracuje zarówno ze środowiskiem Arduino, jak i z każdym terminalem szeregowym, zaś wykorzystanie układu FT231X pozwala na zrestartowanie mikrokontrolera z poziomu komputera w dowolnym momencie.

KAmduino UNO obrys PCB USB.pngKAmduino UNO schemat USB.png
Złącza kompatybilne z Arduino UNO

Płytkę wyposażono w zestaw złączy żeńskich o rozstawie kompatybilnym z Arduino UNO – dzięki nim możliwe jest dodawanie dodatkowych modułów (tzw. shieldów). Na złączach, oprócz wszystkich linii I/O mikrokontrolera, dostępne są również zasilania 5 V oraz 3,3 V, a także sygnał RESET (dołączony równolegle z przyciskiem) i napięcie referencyjne przetwornika ADC.


KAmduino UNO obrys złącz.png
KAmduino UNO widok z KA-Nucleo-Weather.png
Złącze ISP

Płytka KAmduino UNO ma także złącze do programowania mikrokontrolera ATmega328P poprzez interfejs ISP. Przy pomocy programatora z takim złączem można zaprogramować mikrokontroler z pominięciem bootloadera Arduino (bootloader zostanie skasowany!).KAmduino UNO schemat ISP.png


KAmduino UNO obrys ISP.png


KAmduino UNO obrys PCB ISP.png


Dioda użytkownika

Na płytce KAmduino UNO znajduje się dioda użytkownika (oznaczona jako „13”); jest ona sterowana przez tranzystor MOSFET z kanałem N, dołączony do linii PB.7 mikrokontrolera (wyjście nr 13). Dzięki wykorzystaniu tranzystora, linia ta nie jest obciążona, więc nadal może być wykorzystywana zewnętrznie.

KAmduino UNO schemat LED.pngKAmduino UNO obrys PCB LED.png


Multimedia

Jak powstawał KAmduino UNO:

Linki zewnętrzne