ZL33PRG (PL)
Contents
Opis
ZL33PRG to programator-debugger ze złączem USB, który obsługuje interfejs programowania SWD (Serial Wire Debug). ZL33PRG oparty jest o CMSIS-DAP (Coresight Debug Access Port), który jest standardem pozwalającym na programowanie i debugowanie mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex przez interfejs USB.
Wprowadzenie
CMSIS-DAP to standard, który zapewnia sposób dostępu do programowania i debugowania mikrokontrolera ARM Cortex przez USB. CMSIS-DAP jest zwykle implementowany jako wbudowany układ, zapewniający bezpośrednie połączenie USB i zestawu deweloperskiego do debuggera działającego na komputerze z jednej strony oraz przez SWD (Serial Wire Debug) do urządzenia docelowego. Zastosowanie standardu CMSIS-DAP w ZL33PRG znacznie przyspiesza proces debugowania oraz proces instalacji, ponieważ połączenie USB wykorzystuje klasę sterownika HID, które jest wbudowane w każdy system operacyjny. Urządzenie może współpracować z bezpłatnymi i ewaluacyjnymi wersjami programów narzędziowych IDE, takich jak Keil MDK, IAR Workbench itd.
Podstawowe parametry
- wyposażony w złącze IDC20,
- wyposażony w gniazdo microUSB,
- umożliwia programowanie i debugowanie pracy mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex,
- funkcja programowania drag-and-drop (zależnie od wersji firmware)
- funkcja konwertera USB-UART (Virtual Serial Port),
- zasilanie z USB,
- możliwość uaktualniania firmware'u,
- diody sygnalizacyjne: PWR_RED, COMM_GREEN, DAP_BLUE,
- współpracuje z pakietami µVision (Keil), IAR Embedded Workbench (IAR) itp.,
- zakres napięć pracy układu docelowego: 1,65...3,6 V.
Wyposażenie standardowe
Kod | Opis |
---|---|
ZL33PRG |
|
Podłączenie programatora
Interfejs ZL33PRG współpracuje z komputerem PC poprzez złącze USB. Sygnały SWD służące do programowania i debugowania pracy mikrokontrolerów wyprowadzono na złącze IDC20. Rozmieszczono je zgodnie ze standardem przemysłowym JTAG dla złącza 20-stykowego (rysunek poniżej), dzięki czemu programator można stosować do współpracy z dowolnymi zestawami wyposażonymi w mikrokontroler z rdzeniem ARM i wyposażonymi w złącze JTAG IDC20.
Uwaga!
Programator nie obsługuje interfejsu JTAG. |
---|
Uwaga!
Programator ZL33PRG jest zasilany ze złącza USB. Zasilanie nie jest przekazywane do programowanego/debugowanego mikrokontrolera, trzeba więc zasilać go niezależnie. |
---|
Podłączenie UART do programatora
Programator ma funkcję wirtualnego portu szeregowego. Sygnały RxD i TxD są dostępne na złączu vCOM zgodnie z poniższym obrazkiem. Otwory umieszczone z tyłu płytki umożliwiają przylutowanie listwy goldpin. Linux i Mac OS nie wymagają żadnych sterowników, wersja systemu Windows starsza niż Windows 10 będzie wymagać sterownika portu szeregowego.
Programowanie metodą drag-and-drop
Programator wyposażony jest również w funkcję MSC, która umożliwia programowanie układu metodą drag-and-drop. ZL33PRG pojawia się na komputerze hosta jako dysk USB. Pliki programów w formacie binarnym (.bin) lub szesnastkowym (.hex) można skopiować na dysk USB, który następnie programuje je w pamięci systemu docelowego.
Uwaga!
Programator może mieć domyślnie wgraną wersję oprogramowania, która nie obsługuje funkcji programowania drag-and-drop (pojawia się urządzenie o nazwie „CRP Disabled”). Proces aktualizacji firmware-u opisany został w rozdziale „ Aktualizacja oprogramowania urządzenia”. |
---|
Aktualizacja oprogramowania urządzenia
Istnieje możliwość aktualizacji oprogramowania ZL33PRG. Aby wgrać/uaktualnić firmware urządzenia, należy:
1. Odłączyć urządzenie i ponownie podłączyć je z wciśniętym przyciskiem umieszczonym na programatorze (zdjęcie poniżej). 2. Usunąć plik „firmware.bin” z urządzenia. 3. Pobrać najnowszą wersję wsadu (link podany poniżej). 4. Skopiować nowy plik na dysk. 5. Odłączyć urządzenie i podłączyć ponownie.