Actions

Difference between revisions of "ADuCino 360 (PL)"

m (Text replacement - "__jzXpdf__" to "__jzpdf__")
Line 1: Line 1:
 
__jzpdf__
 
__jzpdf__
 
===== Opis =====
 
===== Opis =====
Zestaw ADuCino jest tanim zestawem uruchomieniowym dla mikrokontrolerów ADuCM360 i ADuCM361 firmy Analog Devices mechanicznie kompatybilnym z systemem Arduino. Wyposażono go w zintegrowany programator pamięci Flash oraz zestaw sensorów MEMS i temperatury.
+
Zestaw ADuCino jest tanim zestawem uruchomieniowym dla mikrokontrolerów ADuCM360 i ADuCM361 firmy Analog Devices mechanicznie kompatybilnym z systemem Arduino. Wyposażono go w zintegrowany programator pamięci Flash oraz zestaw sensorów MEMS i temperatury.
  
 
<center>
 
<center>

Revision as of 17:32, 20 September 2020

Opis

Zestaw ADuCino jest tanim zestawem uruchomieniowym dla mikrokontrolerów ADuCM360 i ADuCM361 firmy Analog Devices mechanicznie kompatybilnym z systemem Arduino. Wyposażono go w zintegrowany programator pamięci Flash oraz zestaw sensorów MEMS i temperatury.

Na 1 str DOCa.jpg


Wprowadzenie

Zestaw ADuCino jest zestawem uruchomieniowym dla mikrokontrolerów ADuCM360 i ADuCM361 (rdzeń Cortex-M3) firmy Analog Devices. Jest on mechanicznie kompatybilny z systemem Arduino, wyposażono go w zintegrowany programator pamięci Flash z interfejsem USB, zestaw sensorów: akcelerometr MEMS i cyfrowy czujnik temperatury. Zestaw jest kompatybilny z oprogramowaniem CM3WSD, które umożliwia programowanie pamięci Flash mikrokontrolerów ADuCM36x dzięki wyposażeniu ich w firmowy bootloader On-Chip Kernel.


Podstawowe parametry
  • Mikrokontroler ADuCM360 (Cortex-M3 @16 MHz, 128 kB Flash, 8 kB SRAM, 2×ADC 24-bitowe, 12-bitowy DAC, UART, I2C, 2×SPI, 16-bitowy kontroler PWM, 19 linii GPIO),
  • Wbudowany sensor akcelerometryczny MEMS 3D (SPI) ADXL362,
  • Wbudowany sensor temperatury (I2C) ADT7420,
  • Wbudowany interfejs USB (do programowania pamięci Flash mikrokontrolera/UART),
  • Dwa przyciski (reset i jeden dla aplikacji użytkownika),
  • Złącza: I2C i SPI (standard KAmod),
  • Złącze JTAG/SWD (zgodne z Segger J-Link),
  • Linie GPIO i ADCin wyprowadzone na złącza szpilkowe gold-pin 2,54 mm,
  • Zasilanie +5 V z USB (opcjonalnie +5 V na złączu POWER),
  • Mechaniczny format zgodny z Arduino,
  • Programowanie pamięci Flash przez USB z wykorzystaniem bezpłatnego programu CM3WSD (dostępny na stronie Analog Devices).


Pod adresem http://youtu.be/Ay8afHpmM3A dostępny jest film prezentujący obsługę zestawu ADuCino 360.


W naszej ofercie znajduje się wiele dodatkowych modułów (seria KAmod) przeznaczonych do współpracy z zestawem ADuCino360, m.in. wyświetlacze LCD, moduły do komunikacji bezprzewodowej, czyjniki MEMS, przewody połączeniowe.
Wyposażenie standardowe
Kod Opis
ADuCino360
  • Zmontowana płytka zestawu z mikrokontrolerem ADuCM360


Schemat elektryczny
ADuCino360 sch1.png


ADuCino360 sch2.png


Zasilanie
ADuCino360 zasPCB.png


ADuCino360 zasSCH.png


Mikroprzełączniki

Zestaw wyposażono w dwa mikroprzełączniki:

  • S1 – służący do zerowania mikrokontrolera,
  • S2 – dołączony do linii GPIO P2.2, można go wykorzystać we własnej aplikacji, służy także do uruchamiania bootloadera.
ADuCino360 swPCB.png


ADuCino360 sw.png


Akcelerometr 3D

Zestaw wyposażono w cyfrowy akcelerometr 3D ADXL362 (U4) z interfejsem komunikacyjnym SPI. Dołączono go do interfejsu SPI0 mikrokontrolera ADuCM360. Linie interfejsu SPI0 wyprowadzono także na styki złącza SPI w standardzie KAmod (Con1).

ADuCino360 memsPCB.png


ADuCino360 mems.png


Czujnik temperatury

Zestaw wyposażono w cyfrowy sensor temperatury ADT7420 z interfejsem komunikacyjnym I2C. Dołączono go do interfejsu I2C mikrokontrolera ADuCM360, którego linie są podciągane do +3,3 V za pomocą rezystorów R2 i R3

ADuCino360 tempPCB.png


ADuCino360 temp.png


Konwerter USB/UART

Zestaw wyposażono w dwukierunkowy konwerter USB<->UART (U5), który umożliwia komunikację mikrokontrolera z dowolnym systemem komputerowym wyposażonym w interfejs USB, służy także do programowania pa- mięci Flash mikrokontrolera z wykorzystaniem bootloadera zapisanego w pamięci mikrokontrolera. Konwerter USB można odłączyć od linii P0.1 i P0.2 mikrokontrolera, do czego służą zworki JP1 i JP2. Zalecane jest ustawianie ich w tych samych pozycjach, co wiąże się z odłączaniem lub dołączaniem linii TXD i RXD U5 do linii P0.1 i P0.2 mikrokontrolera.

ADuCino360 usbPCB.png


ADuCino360 usb.png


Mikrokontroler zastosowany w zestawie ma firmowo wbudowany bootloader (On-Chip Kernel), który umożliwia programowanie pamięci Flash danymi pobranymi z interfejsu UART. Bootloader jest uruchamiany za pomocą przycisku S2 dołączonego do linii P2.2, który należy przez chwilę przytrzymać i następnie wyzerować mikrokontroler (przez chwilowe naciśnięcie przycisku RESET S1). Obsługę ładowania danych do pamięci mikrokontrolera zapewnia bezpłatny program o nazwie CM3WSD, który jest dostępny na stronie Analog Devices oraz na stronie KAMAMI.pl (na karcie produktu ADuCino360).

Sposób programowania mikrokontrolera ADuCM360 jest dokładnie opisany w artykule dostępnym pod adresem

http://mikrokontroler.pl/content/plytka-ewaluacyjna-dla-mikrokontrolera-aducm360.

Interfejs SWD

Mikrokontrolery ADuCM360 są wyposażone w interfejs SWD (Single Wire Debugging), który służy do debugowania pracy układu oraz programowania pamięci Flash (alternatywnie do metody z wykorzystaniem debuggera). Sygnały sterujące SWD w zestawie ADuCino360 wyprowadzone są na łącze IDC20 (Con3), co zapewnia kompatybilność zestawu z większością interfejsów programująco-debugujących, jak np. uLINK, J-Link itp

ADuCino360 swdPCB.png


ADuCino360 swd.png


Złącza GPIO i ADCin

Linie wejściowo-wyjściowe GPIO oraz wejścia analogowe ADCin (AINx) mikrokontrolera ADuCM360 są wyprowadzone na złącza szpilkowe gold-pin rozmieszczone w rastrze 2,54 mm. Przypisania sygnałów do styków przedstawiono na rysunku poniżej.

ADuCino360 gpioPCB.png


ADuCino360 gpio.png
Złącze SPI

Interfejs SPI0 mikrokontrolera wyprowadzono na złącze Con1 (standard KAmod). Należy pamiętać, że te same sygnały są wykorzystane do komunikacji mikrokontrolera z wbudowanym w zestaw czujnikiem przyspieszenia U4.

ADuCino360 spiPCB.png


ADuCino360 spi.png


Złącze I2C

Interfejs I2C mikrokontrolera wyprowadzono na złącze Con2 (standard KAmod). Należy pamiętać, że te same sygnały są wykorzystane do komunikacji mikrokontrolera z wbudowanym w zestaw czujnikiem temperatury U3.

ADuCino360 i2cPCB.png


ADuCino360 i2c.png