Actions

KAmduino UNO V2 (PL)

Revision as of 18:07, 23 October 2023 by Grzegorzbecker (talk | contribs) (Wyposażenie standardowe)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Opis

KAmduino UNO V2 to płytka rozwojowa o funkcjonalności i wymiarach typowych dla Arduino UNO. Dzięki wbudowanemu mikrokontrolerowi ATmega328P i układowi CP2102, płytkę można programować przez złącze USB, z wykorzystaniem środowiska Arduino.

KAmduino UNO V2 1.png
Podstawowe cechy i parametry
 • Mikrokontroler ATmega328P firmy ATMEL
 • Wyprowadzone 20 linii wejścia/wyjścia (w tym 6 linii mogących pracować w trybie PWM)
 • Wgrany bootloader Arduino
 • Złącze microUSB-B do programowania oraz wymiany danych
 • Możliwość zasilenia poprzez gniazdo DC-JACK (2,1 x 5,5) napięciem z przedziału 7...15 VDC
 • Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją na wtyku DC
 • Możliwość zasilenia z portu USB
 • Rozstaw wyprowadzeń kompatybilny z Arduino UNO
 • Dioda użytkownika oraz dioda sygnalizująca transmisję z / do komputera
 • Przycisk użytkownika
 • Przycisk zerowania mikrokontrolera
 • Port USB zabezpieczony przed wyładowaniami elektrostatycznymi
 • Możliwość znacznego poszerzenia funkcjonalności poprzez nakładane moduły (shieldy)
 • Złącze I2C w standardzie KAMAMI do dołączenia dodatkowych modułów
 • Otwory montażowe o średnicy 3 mm
 • Wymiary modułu: 69 mm x 55 mm x 14 mm
Wyposażenie standardowe
Kod Opis
KAmduino UNO V2 Zmontowany i uruchomiony moduł
Schemat elektryczny
KAmduino UNO V2 schemat.png
Mikrokontroler AVR ATmega328P

Wbudowany mikrokontroler AVR ATmega328P firmy ATMEL pozwala na wykorzystanie płytki w rozwojowych aplikacjach, w których wymagana jest duża pojemność pamięci Flash (32 kB), RAM (2 kB) czy też spora liczba wyprowadzeń sygnałów PWM (6 kanałów). Mikrokontroler taktowany jest sygnałem zegarowym o częstotliwości 16 MHz, zaś dzięki wgranemu bootloaderowi, możliwe jest programowanie płyty poprzez złącze USB przy użyciu środowiska Arduino.

KAmduino UNO V2 schemat mikrokontroler.png
Zasilanie

Płytkę KAmduino UNO V2 można zasilić zarówno z portu USB, jak i przy użyciu zewnętrznego źródła napięcia (z wtykiem 2,1 x 5,5). Płyta ma zabezpieczenie przed podaniem odwrotnej polaryzacji zasilania, jak i również nadprądowe zabezpieczenie portu USB (bezpiecznik polimerowy). Zasilanie płytki sygnalizowane jest świeceniem zielonej diody PWR.

KAmduino UNO V2 schemat PWR.pngKAmduino UNO V2 obrys PCB PWR.png
Komunikacja USB

Płytka KAmduino UNO V2 ma wbudowane złącze USB, wykorzystywane do komunikacji z komputerem oraz programowania płytki. Złącze USB zabezpieczone jest przed wyładowaniami elektrostatycznymi, dzięki czemu płytka jest odporna na pojawienie się przypadkowych ładunków elektrostatycznych i ich następstw. Transmisja zarówno z komputera, jak i do niego sygnalizowana jest przez żółte diody RX oraz TX. Płyta instaluje się w komputerze jako wirtualny port szeregowy (COM), dzięki czemu współpracuje zarówno ze środowiskiem Arduino, jak i z każdym terminalem szeregowym, zaś wykorzystanie układu CP2102 pozwala na zrestartowanie mikrokontrolera z poziomu komputera w dowolnym momencie.

KAmduino UNO V2 schemat USB.png


KAmduino UNO V2 obrys PCB USB.png
Złącza kompatybilne z Arduino UNO

Płytkę wyposażono w zestaw złączy żeńskich o rozstawie kompatybilnym z Arduino UNO – dzięki nim możliwe jest dodawanie dodatkowych modułów (tzw. shieldów). Na złączach, oprócz wszystkich linii I/O mikrokontrolera, dostępne są również zasilania 5 V oraz 3,3 V, a także sygnał RESET (dołączony równolegle z przyciskiem) i napięcie referencyjne przetwornika ADC.


KAmduino UNO V2 schemat zlacza.png


KAmduino UNO V2 obrys zlacza.png
Złącze ISP

Płytka KAmduino UNO ma także złącze do programowania mikrokontrolera ATmega328P poprzez interfejs ISP. Przy pomocy programatora z takim złączem można zaprogramować mikrokontroler z pominięciem bootloadera Arduino (bootloader zostanie skasowany!).KAmduino UNO V2 schemat ISP.png


KAmduino UNO V2 obrys PCB ISP.png


Złącze magistrali I2C

KAmduino UNO V2 wyposażono w złącze KAMAMI I2C umożliwiające podłączenie zewnętrznych układów pracujących na magistrali I2c. Linie SDA (PC4/A4) i SCL (PC5/A5) nie są podciągnięte do napięcia zasilania, rezystory podciągające należy podłączyć na zewnątrz.KAmduino UNO V2 schemat I2C.png


KAmduino UNO V2 obrys PCB I2C.png


Dioda użytkownika

Na płytce KAmduino UNO V2 znajduje się dioda użytkownika (oznaczona jako „D13”); jest ona sterowana przez tranzystor z kanałem N, dołączony do linii PB.5 mikrokontrolera (wyjście nr 13). Dzięki wykorzystaniu tranzystora, linia ta nie jest obciążona, więc nadal może być wykorzystywana zewnętrznie.

KAmduino UNO V2 schemat LED.pngKAmduino UNO V2 obrys PCB LED.png


Przycisk użytkownika

Płytkę KAmduino UNO V2 wyposażono w przycisk użytkownika (oznaczony jako „USER D12”), jest on dołączony do linii PB.4 mikrokontrolera (wyjście nr 12).

KAmduino UNO V2 schemat przycisk.pngKAmduino UNO V2 obrys PCB PRZYCISK.png


Linki zewnętrzne